Ethereum, “Dencun” Yükseltmesiyle Büyük Bir Dönüm Noktasına Yaklaşıyor

Ethereum ağı, “Dencun” adı verilen bir yükseltmeyle önemli bir dönüm noktasına yaklaşıyor. Bu güncelleme, 13 Mart’ta ana ağda devreye alınacak ve Ethereum’un teknolojik yapısında önemli değişiklikler getirecek.

Dencun Yükseltmesi: Ethereum Ağını Dönüştürüyor

Dencun hard forku, bir dizi Ethereum İyileştirme Teklifi (EIP) içeriyor ve bunların içinde özellikle EIP-4844, yani proto-danksharding büyük bir ilgi odağı.

Ethereum topluluğu ve yatırımcıları, bu yükseltmeyle ağın performansında ve işlevselliğinde beklenen iyileştirmeleri dikkatle takip ediyor.

EIP-4844: Verimliliği ve Ölçeklenebilirliği Artıracak

EIP-4844, Ethereum ağının verimliliği ve ölçeklenebilirliği açısından önemli bir gelişme sunuyor. Mevcut durumda, Ethereum üzerindeki Katman-2 ölçeklendirme çözümleri, işlem hızını artırıp maliyetleri düşürmek için Ethereum’un defterinin ve geçmişinin bir kopyasını geçici olarak saklıyor.

Ancak, bu süreçte kullanılan “çağrı verileri” oldukça maliyetli, megabayt başına yaklaşık 1000 ABD Doları gibi yüksek bir maliyete sahip. Talepte artış olduğunda bu durum büyük bir engel teşkil edebiliyor.

Yeni Yükseltmeyle Beklenen Değişiklikler

EIP-4844, “blob” işlemleri adı verilen yeni bir kavramı tanıtarak bu sorunu çözmeyi hedefliyor. Blob işlemleri, büyük miktarlarda veriyi daha verimli ve uygun maliyetli bir şekilde depolamak için tasarlanmış özel bir veri depolama çözümüdür.

Bu yeni yaklaşım, Ethereum üzerindeki toplama çözümlerinin verimliliğini artırarak, Katman-2 çözümleri için daha uygun maliyetli ve etkili bir veri depolama yolunu sunuyor.

Ethereum’un Geleceği Üzerine Etkiler

Blob’ların Katman-2 çözümleri için veri gönderme kapasitesini genişletmesi, Ethereum ağının işlem kapasitesini önemli ölçüde artırabilir ve kullanıcılara daha hızlı ve daha ucuz işlemler sunabilir.

Dolayısıyla, EIP-4844, Ethereum ağının daha ölçeklenebilir, verimli ve uygun maliyetli olmasına katkıda bulunacak bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Bu yükseltme, Ethereum ekosistemine ve genel kripto para piyasasına olumlu etkiler yapabilir.

Ethereum’un Kullanımında Artış ve Ether Fiyatının Yükselişi

Duncan yükseltmesi sonrasında, Ethereum’un çeşitli uygulamalarda daha fazla kullanılması bekleniyor. Bu yükseltme, Ethereum’un işlevselliğini geliştirerek, Ether (ETH) yatırımcılarının duyarlılığını olumlu yönde etkilemeye hazırlanıyor. Yükseltilmiş ağ özellikleri ve artan talep baskısı, ETH fiyatının yükselmesine neden olabilir.

Bitget Genel Müdürü Gracy Chen’e göre, bu gelişme daha fazla perakende yatırımcının ilgisini çekebilir ve Ethereum’daki DeFi uygulamalarının kullanımını artırabilir. Bu artış, ETH fiyatını yıl sonuna kadar 5.000 doların üzerine çıkarma potansiyeline sahip.

Olumsuz Senaryolar ve Fiyat Düşüşü İhtimali

Bitget’ten Chen’in belirttiği gibi, Dencun Yükseltmesi’nin başarılı olması durumunda, bu gelişme Ethereum piyasasındaki duyarlılığı olumlu yönde etkileyerek ETH fiyatındaki yükselişi artırabilir.

Öte yandan, eğer yükseltme beklentileri karşılamazsa, bu durum kullanıcılar arasında hayal kırıklığına neden olabilir ve Ethereum fiyatında önemli bir düşüşe yol açabilir.

Rekabet Üstünlüğü ve Ethereum’un Geleceği

Bitget’ten Chen’in yorumlarına göre, Ethereum’un Dencun Yükseltmesi, Ethereum ağının daha ucuz ve ölçeklenebilir hale getirilmesi yönünde atılan önemli bir adımdır.

Bu yükseltme, Ethereum’un Binance Smart Chain, Avalanche gibi diğer blockchain ağlarıyla rekabet edebilirliğini artırmasına yardımcı olacak.

 

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,131.18
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,517.84
tether
Tether (USDT) $ 0.999204
bnb
BNB (BNB) $ 586.13
solana
Solana (SOL) $ 132.50
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,516.66
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
xrp
XRP (XRP) $ 0.487932
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.124719
the-open-network
Toncoin (TON) $ 7.15
cardano
Cardano (ADA) $ 0.386953
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 27.84
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000018
tron
TRON (TRX) $ 0.117053
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 64,217.21
chainlink
Chainlink (LINK) $ 14.50
polkadot
Polkadot (DOT) $ 5.68
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 392.72
uniswap
Uniswap (UNI) $ 10.00
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.39
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,657.06
litecoin
Litecoin (LTC) $ 73.27
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.579628
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.74
dai
Dai (DAI) $ 0.999147
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.000011
fetch-ai
Fetch.ai (FET) $ 1.59
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 8.29
ethena-usde
Ethena USDe (USDE) $ 1.00
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 24.01
renzo-restaked-eth
Renzo Restaked ETH (EZETH) $ 3,524.79
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.145472
aptos
Aptos (APT) $ 7.02
monero
Monero (XMR) $ 168.27
render-token
Render (RNDR) $ 7.51
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.081528
stellar
Stellar (XLM) $ 0.093475
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 6.90
mantle
Mantle (MNT) $ 0.815575
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 0.805506
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.094476
okb
OKB (OKB) $ 42.01
filecoin
Filecoin (FIL) $ 4.40
blockstack
Stacks (STX) $ 1.66
first-digital-usd
First Digital USD (FDUSD) $ 1.00
immutable-x
Immutable (IMX) $ 1.57
maker
Maker (MKR) $ 2,455.06
sui
Sui (SUI) $ 0.902056
vechain
VeChain (VET) $ 0.026842
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.224889

Son Haberler

İletişim
Öneri ve şikayetleriniz için
For suggestions and complaints
hello@kriptoduyum.com
İş birlikleri için
For business development
bd@kriptoduyum.com
Basın bültenleri için
For press releases
press@kriptoduyum.com            

Risk Açıklaması: Kripto paralarla ve/veya finansal araçlarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleyici kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir. Kripto paralar veya diğer finansal araçlar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz. Kriptoduyum.com sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler ve kripto para fiyatları üçüncü taraf veri sağlayıcıları tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Kriptoduyum.com veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptoduyum.com reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir. Kriptoduyum.com’yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla yapılmaktadır. Bu yüzden, Kriptoduyum.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptoduyum.com’onayından bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler kullanıcı sorumluluğundadır.

Kripto Duyum , Bir Haber Şirketi – Tüm Hakları Saklıdır. Kripto Duyum tarafından tasarlandı ve geliştirildi